Kwatery oraz Domek Góralski - M. i A. DudczakPiwniczna-Zdrój Nocleginoclegi
Noclegi w gospodarstwach agroturystycznych w Beskidach
Kwatery I Domek Góralski-M. i A. Dudczak
dodaj swój obiekt noclegowy do eholiday.pl
noclegi w Wierchomli Wielkiej na eholiday

Wypoczynek

Ziemio piwnicańsko – nopiykniejsy w świecie
haftuwany kwietnom tęcom zielony gorsycie
zasiołaś sie w sercu przysloniułaś łocy
w usy wlolaś posum lasów na ubocy
choćby mnie los stela wyrwoł z korzeniami
to ptoskiem tęskności – wróce sie chmurami
~Wanda Łomnicka-Dulak

Malownicza miejscowość w samym sercu Popradzkiego Parku Krajobrazowego, bajecznie położona w dolinie Popradu, przytulona do zboczy gór pomiędzy pasmami zalesionych wzgórz. To kraina o krystalicznie czystej przyrodzie, której piękno zapiera dech w piersiach i na długo pozostaje w pamięci

Królewskie Wolne Miasto Piwniczna zostało założone w Dolinie Popradu dokładnie 665 lat temu i w średniowieczu pełniło ważne funkcje obronne oraz handlowe. Co ciekawe, od czasów lokacji miasta zachował się w niemal niezmienionej postaci jego układ urbanistyczny z czworobocznym rynkiem i wychodzącymi z jego narożników ulicami. Gdy w XIX wieku odkryto tu cenne źródła wód mineralnych, Piwniczna stała się znanym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym. Wyjątkowe warunki przyrodnicze, czyste, nieskażone działalnością człowieka środowisko naturalne i bogactwo leczniczych wód mineralnych zdecydowały o tym, że miejscowości nadano status uzdrowiska. Głównymi wskazaniami leczniczymi do pobytu w Piwnicznej są choroby układu oddechowego, warto również przyjechać tu, jeśli cierpi się na schorzenia układu trawienia. Panujący mikroklimat sprawia ponadto, że zaburzenia ciśnienia ustępują same, bez terapii farmakologicznej.

Okolice Piwnicznej oraz Wierchomli i miejscowości ościennych, ze względu na naturalne piękno tutejszych wzgórz, lasów, dolin i górskich potoków stwarzają idealne warunki do wypoczynku w bliskim kontakcie z naturą. W zależności od pory roku można skorzystać z możliwości, jakie daje turystyka piesza, rowerowa lub konna, powędkować na Popradzie, pojeździć na quadzie, pograć w paintball czy w tenisa, wybrać się na spływ doliną Popradu albo poszusować na świetnie przygotowanych stokach, których w okolicy nie brakuje. Miłośnicy historii, folkloru i kultury z przyjemnością odwiedzą Muzeum Regionalne i posłuchają opowieści jego wyjątkowego kustosza oraz inne placówki kulturalne, a także zwiedzą miejscowe zabytki. Można zgrać pobyt z jedną z cyklicznych imprez kulturalnych, których odbywa się tu wiele – można na nich poznać kulturę i tradycję regionu, lub też sportowych. Warto również przy okazji pobytu w Piwnicznej i Wierchomli odwiedzić pijalnie wód mineralnych, w tym tzw. kopułę w Piwnicznej, gdzie można zaczerpnąć świeżej wody mineralnej prosto z ujęcia.

Piwniczna Zdrój i Wierchomla Mała w sezonie zimowym stwarzają doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Wyciągi orczykowe i krzesełkowe, serwisy, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i szkoły narciarskie umożliwiają aktywny wypoczynek miłośnikom „białego szaleństwa”, a sztuczne naśnieżanie stoków i oświetlanie pozwala cieszyć się komfortem szusowania także przy mniej sprzyjających warunkach pogodowych.